- Introduction
- Chains, rosettes, wheels
- Chains
- SFR drive chain 520V-O-120 (120 articles) O-RING (to 400ccm 40km) colour gold (520/120) (520VO-120)
SFR drive chain 520V-O-120 (120 articles) O-RING (to 400ccm 40km) colour gold (520/120) (520VO-120)

- Complete specifications
- Rating 0
- Comments 0
SFR drive chain 520V-O-120 (120 articles) O-RING (to 400ccm 40km) colour gold (520/120) (520VO-120)In stock > 434,99 €28,92 € VAT excluded
Complete specifications
D.I.D® has been the most trusted brand of drive chains in the motorcycle industry since 1933. What drives you?
| Max. cylinder volume: | 750 cm³ |
|---|---|
| Tensile strength: | 3600 kg (8000 lbs) |
| Weight: | 1787 g (3.97 lbs) |
| Seals: | O-Ring |
| Durability index: | 2350 |
| Link length: | 20.19 mm (0.795") |
| Chain link diameter: | 5.08 mm (0.2") |
| Thickness of the inner side: | 2 mm |
| Outside thickness: | 2 mm |
Buy quality chains D.I.D® 520VO for motorcycles at MotoPros.eu
The product classified in categories




