- Introduction
- Chains, rosettes, wheels
- Chains
- DID drive chain 525VX3GB-104 (104 articles) X-RING golden disconnected + rivet coupling (DID525VX3G&B-104)
DID drive chain 525VX3GB-104 (104 articles) X-RING golden disconnected + rivet coupling (DID525VX3G&B-104)

- Complete specifications
- Rating 0
- Comments 0
DID drive chain 525VX3GB-104 (104 articles) X-RING golden disconnected + rivet coupling (DID525VX3G&B-104)In stock > 486,99 €71,89 € VAT excluded
Complete specifications
D.I.D® has been the most trusted brand of drive chains in the motorcycle industry since 1933. What drives you?
| Max. cylinder volume: | 1,000 cm³ |
|---|---|
| Tensile strength: | 4491 kg (9980 lbs) |
| Weight: | 1914 g (4.25 lbs) |
| Seals: | X-Ring |
| Durability index: | 4000 |
| Link length: | 22 mm (0.866") |
| Chain link diameter: | 5.51 mm (0.217") |
| Thickness of the inner side: | 2.2 mm |
| Outside thickness: | 2.2 mm |
Buy quality chains D.I.D® 525VX3 for motorcycles at MotoPros.eu
The product classified in categories




