- Introduction
- Chains, rosettes, wheels
- Chains
- DID drive chain 520VX3GB-100 (100 articles) X-RING golden disconnected + buckle (DID520VX3G&B-100)
DID drive chain 520VX3GB-100 (100 articles) X-RING golden disconnected + buckle (DID520VX3G&B-100)

- Complete specifications
- Rating 0
- Comments 0
DID drive chain 520VX3GB-100 (100 articles) X-RING golden disconnected + buckle (DID520VX3G&B-100)In stock 173,99 €61,15 € VAT excluded
Complete specifications
D.I.D® has been the most trusted brand of drive chains in the motorcycle industry since 1933. What drives you?
| Max. cylinder volume: | 800 cm³ |
|---|---|
| Tensile strength: | 3695 kg (8210 lbs) |
| Weight: | 1508 g (3.35 lbs) |
| Seals: | X-Ring |
| Durability index: | 3500 |
| Link length: | 18.69 mm (0.736") |
| Chain link diameter: | 5.23 mm (0.206") |
| Thickness of the inner side: | 2 mm |
| Outside thickness: | 2 mm |
Buy quality chains D.I.D® 520VX3 for motorcycles at MotoPros.eu
The product classified in categories




