- Introduction
- Chains, rosettes, wheels
- Chains
- DID drive chain 520NZ-100 (100 articles) without O-KROUžků, disconnected + rivet coupling (DID520NZ-100)
DID drive chain 520NZ-100 (100 articles) without O-KROUžků, disconnected + rivet coupling (DID520NZ-100)

- Complete specifications
- Rating 0
- Comments 0
DID drive chain 520NZ-100 (100 articles) without O-KROUžků, disconnected + rivet coupling (DID520NZ-100)In stock 147,99 €39,66 € VAT excluded
Complete specifications
D.I.D® has been the most trusted brand of drive chains in the motorcycle industry since 1933. What drives you?
| Max. cylinder volume: | 250 cm³ |
|---|---|
| Tensile strength: | 3623 kg (8050 lbs) |
| Weight: | 1593 g (3.54 lbs) |
| Seals: | ne |
| Durability index: | 410 |
| Link length: | 18.34 mm (0.722") |
| Chain link diameter: | 5232.4 mm (0206") |
| Thickness of the inner side: | 2.2 mm |
| Outside thickness: | 2.2 mm |
Buy quality chains D.I.D® 520NZ for motorcycles at MotoPros.eu
The product classified in categories




