- Introduction
- Chains, rosettes, wheels
- Chains
- DID drive chain 520ERVT-116 (116 articles) X-RING (golden) disconnected + buckle (DID520ERVT-116)
DID drive chain 520ERVT-116 (116 articles) X-RING (golden) disconnected + buckle (DID520ERVT-116)

- Complete specifications
- Rating 0
- Comments 0
DID drive chain 520ERVT-116 (116 articles) X-RING (golden) disconnected + buckle (DID520ERVT-116)In stock > 494,99 €78,50 € VAT excluded
Complete specifications
D.I.D® has been the most trusted brand of drive chains in the motorcycle industry since 1933. What drives you?
| Max. cylinder volume: | 500 cm³ |
|---|---|
| Tensile strength: | 3798 kg (8440 lbs) |
| Weight: | 1681 g (3.74 lbs) |
| Seals: | X-Ring |
| Durability index: | 3,500 |
| Link length: | 18.69 mm (0.736") |
| Chain link diameter: | 5.23 mm (0.206") |
| Thickness of the inner side: | 1.8 mm |
| Outside thickness: | 2 mm |
Buy quality chains D.I.D® 520ERVT for motorcycles at MotoPros.eu
The product classified in categories




