- Introduction
- Chains, rosettes, wheels
- Chains
- DID drive chain 520ERV7-120 golden (120 articles) X-RING disconnected + rivet coupling - replaced by 520ERV3-120 (DID520ERV7-120)
DID drive chain 520ERV7-120 golden (120 articles) X-RING disconnected + rivet coupling - replaced by 520ERV3-120 (DID520ERV7-120)

- Complete specifications
- Rating 0
- Comments 0
DID drive chain 520ERV7-120 golden (120 articles) X-RING disconnected + rivet coupling - replaced by 520ERV3-120 (DID520ERV7-120)In stock > 4176,99 €146,27 € VAT excluded
Complete specifications
D.I.D® has been the most trusted brand of drive chains in the motorcycle industry since 1933. What drives you?
| Max. cylinder volume: | 1,000 cm³ |
|---|---|
| Tensile strength: | 3960 kg (8800 lbs) |
| Weight: | 1841 g (4.09 lbs) |
| Seals: | X-Ring |
| Durability index: | 3500 |
| Link length: | 19.1 mm (0.752") |
| Chain link diameter: | 5.51 mm (0.217") |
| Thickness of the inner side: | 2 mm |
| Outside thickness: | 2 mm |
Buy quality chains D.I.D® 520ERV7 for motorcycles at MotoPros.eu
The product classified in categories




