- Introduction
- Chains, rosettes, wheels
- Chains
- DID drive chain 50(530)VX3GB-122 (122 articles) X-RING golden disconnected + rivet coupling (50VX3GB-122) (DID530VX3G&B-122)
DID drive chain 50(530)VX3GB-122 (122 articles) X-RING golden disconnected + rivet coupling (50VX3GB-122) (DID530VX3G&B-122)

- Complete specifications
- Rating 0
- Comments 0
DID drive chain 50(530)VX3GB-122 (122 articles) X-RING golden disconnected + rivet coupling (50VX3GB-122) (DID530VX3G&B-122)In stock > 4111,99 €92,55 € VAT excluded
Complete specifications
D.I.D® has been the most trusted brand of drive chains in the motorcycle industry since 1933. What drives you?
| Max. cylinder volume: | 1,100 cm³ |
|---|---|
| Tensile strength: | 4491 kg (9980 lbs) |
| Weight: | 2355 g (5.23 lbs) |
| Seals: | X-Ring |
| Durability index: | 4,000 |
| Link length: | 25.3 mm (0.996") |
| Chain link diameter: | 5.97 mm (0.235") |
| Thickness of the inner side: | 2.4 mm |
| Outside thickness: | 2.4 mm |
Buy quality chains D.I.D® 530VX3 for motorcycles at MotoPros.eu
The product classified in categories




