- Introduction
- Chains, rosettes, wheels
- Chains
- DID drive chain 50(530)VX3-100 (100 articles) X-RING disconnected + rivet coupling (50VX3-100) (DID530VX3-100)
DID drive chain 50(530)VX3-100 (100 articles) X-RING disconnected + rivet coupling (50VX3-100) (DID530VX3-100)

- Complete specifications
- Rating 0
- Comments 0
DID drive chain 50(530)VX3-100 (100 articles) X-RING disconnected + rivet coupling (50VX3-100) (DID530VX3-100)In stock 186,99 €71,89 € VAT excluded
Complete specifications
D.I.D® has been the most trusted brand of drive chains in the motorcycle industry since 1933. What drives you?
| Max. cylinder volume: | 1,100 cm³ |
|---|---|
| Tensile strength: | 4491 kg (9980 lbs) |
| Weight: | 1931 g (4.29 lbs) |
| Seals: | X-Ring |
| Durability index: | 4,000 |
| Link length: | 25.3 mm (0.996") |
| Chain link diameter: | 5.97 mm (0.235") |
| Thickness of the inner side: | 2.4 mm |
| Outside thickness: | 2.4 mm |
Buy quality chains D.I.D® 530VX3 for motorcycles at MotoPros.eu
The product classified in categories




