- Introduction
- Chains, rosettes, wheels
- Chains
- DID drive chain 428VXGB-132 (132 articles) X-RING golden disconnected + buckle (DID428VXGB-132)
DID drive chain 428VXGB-132 (132 articles) X-RING golden disconnected + buckle (DID428VXGB-132)

- Complete specifications
- Rating 0
- Comments 0
DID drive chain 428VXGB-132 (132 articles) X-RING golden disconnected + buckle (DID428VXGB-132)In stock > 481,99 €67,76 € VAT excluded
Complete specifications
D.I.D® has been the most trusted brand of drive chains in the motorcycle industry since 1933. What drives you?
| Max. cylinder volume: | 350 cm³ |
|---|---|
| Tensile strength: | 3339 kg (7420 lbs) |
| Weight: | 1580 g (3.51 lbs) |
| Seals: | X-Ring |
| Durability index: | 2,700 |
| Link length: | 20.65 mm (0.813") |
| Chain link diameter: | 5 mm (0.197") |
| Thickness of the inner side: | 2 mm |
| Outside thickness: | 2 mm |
Buy quality chains D.I.D® 428VX for motorcycles at MotoPros.eu
The product classified in categories




