- Introduction
- Chains, rosettes, wheels
- Chains
- DID drive chain 420V-138 (138 articles) O-RING (O-RING) disconnected + buckle (DID420V-138)
DID drive chain 420V-138 (138 articles) O-RING (O-RING) disconnected + buckle (DID420V-138)

- Complete specifications
- Rating 0
- Comments 0
DID drive chain 420V-138 (138 articles) O-RING (O-RING) disconnected + buckle (DID420V-138)In stock 364,99 €53,71 € VAT excluded
Complete specifications
D.I.D® has been the most trusted brand of drive chains in the motorcycle industry since 1933. What drives you?
| Max. cylinder volume: | 100 cm³ |
|---|---|
| Tensile strength: | 1602 kg (3560 lbs) |
| Weight: | 994 g (2.21 lbs) |
| Seals: | O-Ring |
| Durability index: | 700 |
| Link length: | 16.89 mm (0.665") |
| Chain link diameter: | 3.96 mm (0.156") |
| Thickness of the inner side: | 1.5 mm |
| Outside thickness: | 1.5 mm |
Buy quality chains D.I.D® 420V for motorcycles at MotoPros.eu
The product classified in categories




