- Introduction
- Chains, rosettes, wheels
- Chains
- DID drive chain 415ERZ-140 (140-articles) without O-KROUžků, disconnected + rivet coupling (DID415ERZ-140)
DID drive chain 415ERZ-140 (140-articles) without O-KROUžků, disconnected + rivet coupling (DID415ERZ-140)

- Complete specifications
- Rating 0
- Comments 0
DID drive chain 415ERZ-140 (140-articles) without O-KROUžků, disconnected + rivet coupling (DID415ERZ-140)In stock > 472,99 €60,32 € VAT excluded
Complete specifications
D.I.D® has been the most trusted brand of drive chains in the motorcycle industry since 1933. What drives you?
| Max. cylinder volume: | 250 cm³ |
|---|---|
| Tensile strength: | 2043 kg (4540 lbs) |
| Weight: | 914 g (2.03 lbs) |
| Seals: | ne |
| Durability index: | 410 |
| Link length: | 13.49 mm (0.531") |
| Chain link diameter: | 3.96 mm (0.156") |
| Thickness of the inner side: | 1.5 mm |
| Outside thickness: | 1.5 mm |
Buy quality chains D.I.D® 415ERZ for motorcycles at MotoPros.eu
The product classified in categories




