- Introduction
- Chains, rosettes, wheels
- Chains
- DID 520MX-120 drive chain golden (120 articles) cross ultra without O-KROUžků, disconnected + rivet coupling (DID520MX-120)
DID 520MX-120 drive chain golden (120 articles) cross ultra without O-KROUžků, disconnected + rivet coupling (DID520MX-120)

- Complete specifications
- Rating 0
- Comments 0
DID 520MX-120 drive chain golden (120 articles) cross ultra without O-KROUžků, disconnected + rivet coupling (DID520MX-120)In stock > 4103,99 €85,94 € VAT excluded
Complete specifications
D.I.D® has been the most trusted brand of drive chains in the motorcycle industry since 1933. What drives you?
| Max. cylinder volume: | 500 cm³ |
|---|---|
| Tensile strength: | 4019 kg (8930 lbs) |
| Weight: | 1852 g (4.12 lbs) |
| Seals: | ne |
| Durability index: | 410 |
| Link length: | 18.59 mm (0.732") |
| Chain link diameter: | 5.33 mm (0.21") |
| Thickness of the inner side: | 2.2 mm |
| Outside thickness: | 2.2 mm |
Buy quality chains D.I.D® 520MX for motorcycles at MotoPros.eu
The product classified in categories




