- Introduction
- Chains, rosettes, wheels
- Chains
- DID 520ERVT-112 drive chain (112 articles) X-RING (golden) disconnected + buckle (DID520ERVT-112)
DID 520ERVT-112 drive chain (112 articles) X-RING (golden) disconnected + buckle (DID520ERVT-112)

- Complete specifications
- Rating 0
- Comments 0
DID 520ERVT-112 drive chain (112 articles) X-RING (golden) disconnected + buckle (DID520ERVT-112)In stock > 494,99 €78,50 € VAT excluded
Complete specifications
D.I.D® has been the most trusted brand of drive chains in the motorcycle industry since 1933. What drives you?
| Max. cylinder volume: | 500 cm³ |
|---|---|
| Tensile strength: | 3798 kg (8440 lbs) |
| Weight: | 1623 g (3.61 lbs) |
| Seals: | X-Ring |
| Durability index: | 3,500 |
| Link length: | 18.69 mm (0.736") |
| Chain link diameter: | 5.23 mm (0.206") |
| Thickness of the inner side: | 1.8 mm |
| Outside thickness: | 2 mm |
Buy quality chains D.I.D® 520ERVT for motorcycles at MotoPros.eu
The product classified in categories




