- Introduction
- Chains, rosettes, wheels
- Chains
- DID 520ERT3G&G-102 chain golden / golden (102-articles) without O-KROUžků, disconnected + rivet coupling - replaced by 520ert2 (DID520ERT3G&G-102RB)
DID 520ERT3G&G-102 chain golden / golden (102-articles) without O-KROUžků, disconnected + rivet coupling - replaced by 520ert2 (DID520ERT3G&G-102RB)

- Complete specifications
- Rating 0
- Comments 0
DID 520ERT3G&G-102 chain golden / golden (102-articles) without O-KROUžků, disconnected + rivet coupling - replaced by 520ert2 (DID520ERT3G&G-102RB)In stock > 464,99 €53,71 € VAT excluded
Complete specifications
D.I.D® has been the most trusted brand of drive chains in the motorcycle industry since 1933. What drives you?
| Max. cylinder volume: | 450 cm³ |
|---|---|
| Tensile strength: | 3735 kg (8300 lbs) |
| Weight: | 1346 g (2.99 lbs) |
| Seals: | ne |
| Durability index: | 410 |
| Link length: | 17.6 mm (0.693") |
| Chain link diameter: | 5.33 mm (0.21") |
| Thickness of the inner side: | 2 mm |
| Outside thickness: | 2 mm |
Buy quality chains D.I.D® 520ERT3 for motorcycles at MotoPros.eu
The product classified in categories




