- Introduction
- Chains, rosettes, wheels
- Chains
- DID 520ATV2G&B-98 chain golden (98-articles) X-RING disconnected + buckle - replaced by 520atv (DID520ATV2G&B-98FB)
DID 520ATV2G&B-98 chain golden (98-articles) X-RING disconnected + buckle - replaced by 520atv (DID520ATV2G&B-98FB)

- Complete specifications
- Rating 0
- Comments 0
DID 520ATV2G&B-98 chain golden (98-articles) X-RING disconnected + buckle - replaced by 520atv (DID520ATV2G&B-98FB)In stock > 481,99 €67,76 € VAT excluded
Complete specifications
D.I.D® has been the most trusted brand of drive chains in the motorcycle industry since 1933. What drives you?
| Max. cylinder volume: | 750CC |
|---|---|
| Tensile strength: | 3794 kg (8430 lbs) |
| Weight: | 1539 g (3.42 lbs) |
| Seals: | X-Ring |
| Durability index: | 3,250 |
| Link length: | 18.75 mm (0.738") |
| Chain link diameter: | 5.23 mm (0.206") |
| Thickness of the inner side: | 2 mm |
| Outside thickness: | 2 mm |
Buy quality chains D.I.D® 520ATV2 for motorcycles at MotoPros.eu
The product classified in categories




