- Introduction
- Chains, rosettes, wheels
- Chains
- DID 50(530)NZ-116 drive chain (116 articles) without O-KROUžků, disconnected + rivet coupling (50NZ-116) (DID530NZ-116)
DID 50(530)NZ-116 drive chain (116 articles) without O-KROUžků, disconnected + rivet coupling (50NZ-116) (DID530NZ-116)

- Complete specifications
- Rating 0
- Comments 0
DID 50(530)NZ-116 drive chain (116 articles) without O-KROUžků, disconnected + rivet coupling (50NZ-116) (DID530NZ-116)In stock 270,99 €58,67 € VAT excluded
Complete specifications
D.I.D® has been the most trusted brand of drive chains in the motorcycle industry since 1933. What drives you?
| Max. cylinder volume: | 750 cm³ |
|---|---|
| Tensile strength: | 3870 kg (8600 lbs) |
| Weight: | 2125 g (4.72 lbs) |
| Seals: | ne |
| Durability index: | 410 |
| Link length: | 22.56 mm (0.888") |
| Chain link diameter: | 5232.4 mm (0206") |
| Thickness of the inner side: | 2.4 mm |
| Outside thickness: | 2.4 mm |
Buy quality chains D.I.D® 530NZ for motorcycles at MotoPros.eu
The product classified in categories




