- Introduction
- Chains, rosettes, wheels
- Chains
- DID 428VX-120 drive chain (120 articles) X-RING disconnected + buckle (DID428VX-120)
DID 428VX-120 drive chain (120 articles) X-RING disconnected + buckle (DID428VX-120)

- Complete specifications
- Rating 0
- Comments 0
DID 428VX-120 drive chain (120 articles) X-RING disconnected + buckle (DID428VX-120)In stock 273,99 €61,15 € VAT excluded
Complete specifications
D.I.D® has been the most trusted brand of drive chains in the motorcycle industry since 1933. What drives you?
| Max. cylinder volume: | 350 cm³ |
|---|---|
| Tensile strength: | 3339 kg (7420 lbs) |
| Weight: | 1436 g (3.19 lbs) |
| Seals: | X-Ring |
| Durability index: | 2,700 |
| Link length: | 20.65 mm (0.813") |
| Chain link diameter: | 5 mm (0.197") |
| Thickness of the inner side: | 2 mm |
| Outside thickness: | 2 mm |
Buy quality chains D.I.D® 428VX for motorcycles at MotoPros.eu
The product classified in categories




